תאונת דרכים באופנוע

אופנוע הוא אחד מכלי הרכב השכיחים ביותר במעורבותם בתאונות דרכים.
על כן רוכבי האופנוע, נאלצים לבטח את עצמם בתאגיד של חברות הביטוח שנקרא: "הפול".
ככלל הפול היא לא חברה אלא תאגיד של כל חברות הביטוח המהווה מאגר של לקוחות "בעייתיים", זמניים או כאלו שלא רצו לבטח אותם בשום מקום אחר.

האיגוד הוקם בהוראת המפקח על הביטוח ומחויב למעשה לתת מענה ביטוחי לכל אחד – ובין השאר לרוכבי האופנוע.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ("הפלת"ד) קובע שנפגע תאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי בגין פגיעות גוף ללא קשר לגורם האשם בתאונה. כלומר גם במקרה של תאונה עצמית  כמו למשל, החלקה מאופנוע זכאי רוכב האופנוע לקבל פיצוי.

מטרת החוק הינה להקיף כמעט את כל נפגעים האפשריים בתאונות דרכים ולפצותם, ולכן, היסוד העיקרי בחוק הפיצויים הוא כי אדם שנפגע בגופו, במה שמוגדר כתאונת דרכים, זכאי באופן אוטומטי לפיצוי, בהתאם להוראות החוק.

אם האופנוע אינו שייך לנפגע והוא רכב על האופנוע וקרתה תאונה והנפגע לא ידע כי אין לו ביטוח - החוק קובע שניתן להניח שהנפגע לא ידע שאין ביטוח חובה בתוקף ולכן הנפגע יוכל לפנות את תביעתו לפיצויים ל"קרנית", קרן לפיצויי תאונות דרכים ללא ביטוח חובה.

כל שאר התהליך הנו דומה לתביעת פיצויים על פי חוק הפלת"ד.


מה אומר החוק לגבי תאונת אופנוע ?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע שנפגע תאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי בגין פגיעות גוף ללא קשר לגורם האשם בתאונה – כלומר גם במקרה של תאונה עצמית \ החלקה מאופנוע, זכאי רוכב האופנוע לקבל פיצוי.

מטרת החוק הינה להקיף כמעט את כל נפגעים האפשריים בתאונות דרכים ולפצותם, ולכן, היסוד העיקרי בחוק הפיצויים הוא כי אדם שנפגע בגופו, במה שמוגדר כתאונת דרכים, זכאי האופן אוטומטי לפיצוי, בהתאם להוראות החוק.


מה קורה אם אני אשם בתאונה ?

החוק קובע בפירוש שאין חשיבות לאשם בתאונת הדרכים ולכן הינך זכאי לתבוע פיצויים בגין נזקי הגוף שנגרמו לך.


מה קורה אם לא היה ביטוח חובה בתוקף באופנוע שרכבתי עליו ?

אם האופנוע אינו שייך לך, החוק קובע שניתן להניח שלא ידעת שאין ביטוח חובה בתוקף ולכן הינך מבוטח בכל זאת ובמקרה זה התביעה תכוסה על ידי "קרנית" קרן לפיצויי תאונות דרכים ללא ביטוח חובה.


מה קורה אם הרכיבו אותי על אופנוע ללא ביטוח חובה בתוקף ?

החוק קובע שבמידה ונוסעי רכב \ אופנוע נפגעו בתאונת דרכים, הגיוני שהניחו שיש ביטוח חובה בתוקף ולכן במקרה זה תכוסה תביעתם על ידי "קרנית" קרן לפיצויי תאונות דרכים ללא ביטוח חובה.


תוך כמה זמן ניתן לתבוע תאונת דרכים (זמן התיישנות) ?

תאונת דרכים ניתן לתבוע עד כ-7 שנים מיום בו התרחשותה.
מרגע הגשת התביעה נחשב המצב כמצב של הליכים משפטיים ולכן ספירת הזמן נפסקת עד לסיום התהליך.


את מי אני תובע במקרה של תאונת אופנוע ?

במקרה תאונת אופנוע יש לתבוע את חברת הנקראת "הפול" - המאגר לביטוח רכב.

הפול חייב לקבל כל לקוח שפונה אליו בבקשה לביטוח רכב, מיסודו הפול נועד לתת מענה לנהגים "מסוכנים" אשר חברות הביטוח אינן מוכנות לבטחם מחשש לתביעות.

ועל כן הפול גובה פרמיה גבוהה יותר מחברות הביטוח.

לגבי כלי רכב דו גלגליים, כיום כל הדו גלגליים מבוטחים אך ורק בפול בין אם הלקוח רכש פוליסה באופן ישיר לבין אם הוא רכש פוליסה באמצעות סוכן או חברת הביטוח.

דוגמאות לסוגי עילות לתביעה בגין תאונת אופנוע:
• החלקה מאופנוע \ קטנוע.
• נפילה מאופנוע \ קטנוע.
• נפילה בעקבות פגיעה בהולך רגל.
• פגיעה ישירה מרכב.
• פגיעה בקיר \ רמזור \ עץ.
• כל תאונה עצמית אחרת.
• כל מקרה אחר שלא הוזכר.

המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני נזיקין לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.

עו"ד קרן לנציאנו המתמחה בתאונות דרכים ועבודה, מלווה את הנפגעים מהרגע הראשון הן בועדות של המוסד לביטוח לאומי והן מול חברות הביטוח, על מנת שיזכו לקבל את מלוא זכויותיהם והכספים המגיעים להם תוך מזעור הוצאותיהם.​

תאונת דרכים באופנוע

אתר זה נבנה ע"י קידום פלוס - בניית אתרים לעסקים

לנציאנו פרייז ושות' | רח' המשביר 1 "פרימיום סנטר" חולון, 5885214. | טל. 077-3456026  | מייל:klplaw1@gmail.com​

לנציאנו פרייז משרד עורכי דין ונוטריון